Shimano XT FD-M8100 Front Derailleurs - 2x12, Front Side-Swing
| Double or Triple | Double |
| Drivetrain Speeds | 12 |
| Derailleur Capacity | 10 |
| keyword search | IFDM9100E6, IFDM9100MX6 |
| Front Derailleur Clamp | 28.6 (1-1/8"), E2 Direct Mount, High Direct Mount |
| Front Derailleur Cable Pull | Front Pull |
| Front Der/Shifter Compatibility | Shimano Mountain |
| Max Ring (teeth) | 38 |
| Front Derailleur Style | Side Swing |
Product Information
Product Information
Shipping & Returns
Shipping & Returns



Shimano XT FD-M8100 Front Derailleurs - 2x12, Front Side-Swing
Shimano XT FD-M8100 Front Derailleurs - 2x12, Front Side-Swing
| Double or Triple | Double |
| Drivetrain Speeds | 12 |
| Derailleur Capacity | 10 |
| keyword search | IFDM9100E6, IFDM9100MX6 |
| Front Derailleur Clamp | 28.6 (1-1/8"), E2 Direct Mount, High Direct Mount |
| Front Derailleur Cable Pull | Front Pull |
| Front Der/Shifter Compatibility | Shimano Mountain |
| Max Ring (teeth) | 38 |
| Front Derailleur Style | Side Swing |
Original: $59.00
-65%$59.00
$20.65Product Information
Product Information
Shipping & Returns
Shipping & Returns
Description
| Double or Triple | Double |
| Drivetrain Speeds | 12 |
| Derailleur Capacity | 10 |
| keyword search | IFDM9100E6, IFDM9100MX6 |
| Front Derailleur Clamp | 28.6 (1-1/8"), E2 Direct Mount, High Direct Mount |
| Front Derailleur Cable Pull | Front Pull |
| Front Der/Shifter Compatibility | Shimano Mountain |
| Max Ring (teeth) | 38 |
| Front Derailleur Style | Side Swing |














