Shimano Tourney FD-TY606-L Front Derailleur - 6/7/8-Speed Double Top Swing Dual Pull 31.8/34.9mm 63-68° Chainstay Angle 16t Cap.
- TECH SPECS
| Double or Triple | Double |
| Drivetrain Speeds | 6 |
| Drivetrain Speeds | 7 |
| Drivetrain Speeds | 8 |
| Crank-FD Type | Mountain Double |
| Derailleur Capacity | 16 |
| Front Derailleur Clamp | 31.8 (1-1/4") |
| Front Derailleur Clamp | 34.9 (1-3/8") |
| Front Derailleur Cable Pull | Dual |
| Front Der/Shifter Compatibility | Shimano Mountain |
| Max Ring (teeth) | 46 |
| Front Derailleur Style | Topswing |
Product Information
Product Information
Shipping & Returns
Shipping & Returns

Shimano Tourney FD-TY606-L Front Derailleur - 6/7/8-Speed Double Top Swing Dual Pull 31.8/34.9mm 63-68° Chainstay Angle 16t Cap.
Shimano Tourney FD-TY606-L Front Derailleur - 6/7/8-Speed Double Top Swing Dual Pull 31.8/34.9mm 63-68° Chainstay Angle 16t Cap.
- TECH SPECS
| Double or Triple | Double |
| Drivetrain Speeds | 6 |
| Drivetrain Speeds | 7 |
| Drivetrain Speeds | 8 |
| Crank-FD Type | Mountain Double |
| Derailleur Capacity | 16 |
| Front Derailleur Clamp | 31.8 (1-1/4") |
| Front Derailleur Clamp | 34.9 (1-3/8") |
| Front Derailleur Cable Pull | Dual |
| Front Der/Shifter Compatibility | Shimano Mountain |
| Max Ring (teeth) | 46 |
| Front Derailleur Style | Topswing |
Original: $18.00
-65%$18.00
$6.30Product Information
Product Information
Shipping & Returns
Shipping & Returns
Description
- TECH SPECS
| Double or Triple | Double |
| Drivetrain Speeds | 6 |
| Drivetrain Speeds | 7 |
| Drivetrain Speeds | 8 |
| Crank-FD Type | Mountain Double |
| Derailleur Capacity | 16 |
| Front Derailleur Clamp | 31.8 (1-1/4") |
| Front Derailleur Clamp | 34.9 (1-3/8") |
| Front Derailleur Cable Pull | Dual |
| Front Der/Shifter Compatibility | Shimano Mountain |
| Max Ring (teeth) | 46 |
| Front Derailleur Style | Topswing |














