Shimano Tiagra FD-4700
| Double or Triple | Double |
| Drivetrain Speeds | 10 |
| Derailleur Capacity | 16 |
| Front Derailleur Clamp | 31.8 (1-1/4"), 34.9 (1-3/8"), Braze-on |
| Front Derailleur Cable Pull | Bottom Pull |
| Front Der/Shifter Compatibility | Shimano Road |
| Max Ring (teeth) | 52 |
| Front Derailleur Style | Traditional |
Product Information
Product Information
Shipping & Returns
Shipping & Returns



Shimano Tiagra FD-4700
Shimano Tiagra FD-4700
| Double or Triple | Double |
| Drivetrain Speeds | 10 |
| Derailleur Capacity | 16 |
| Front Derailleur Clamp | 31.8 (1-1/4"), 34.9 (1-3/8"), Braze-on |
| Front Derailleur Cable Pull | Bottom Pull |
| Front Der/Shifter Compatibility | Shimano Road |
| Max Ring (teeth) | 52 |
| Front Derailleur Style | Traditional |
Original: $53.00
-65%$53.00
$18.55Product Information
Product Information
Shipping & Returns
Shipping & Returns
Description
| Double or Triple | Double |
| Drivetrain Speeds | 10 |
| Derailleur Capacity | 16 |
| Front Derailleur Clamp | 31.8 (1-1/4"), 34.9 (1-3/8"), Braze-on |
| Front Derailleur Cable Pull | Bottom Pull |
| Front Der/Shifter Compatibility | Shimano Road |
| Max Ring (teeth) | 52 |
| Front Derailleur Style | Traditional |














