🎉 Up to 70% Off Selected ItemsShop Sale
Shimano SM-AX56 E-Thru-Axles - Rear Hub, Quick-Release
For modern disc brake bicycles Shimano's E-THRU axles deliver ease of use and wheel fixing security thanks to quality materials and Shimano's internal cam mechanism. Weight saving design features a hollow axle Compatible with current dropout parts M12x1.5mm axle thread pitch
| Color | Black |
| Rear Axle Type | 12mm Thru x 142mm, 12mm Thru x 148mm |
| Weight | 75, 77 |
| Thread Pitch | 1.5 |
| Thread Length (mm) | 15 |
| Axle Diameter (mm) | 12 |
| Over Locknut (mm) | 142, 148 |
| Overall Length (mm) | 171, 177 |
Product Information
Product Information
Shipping & Returns
Shipping & Returns


Shimano SM-AX56 E-Thru-Axles - Rear Hub, Quick-Release
Shimano SM-AX56 E-Thru-Axles - Rear Hub, Quick-Release
For modern disc brake bicycles Shimano's E-THRU axles deliver ease of use and wheel fixing security thanks to quality materials and Shimano's internal cam mechanism. Weight saving design features a hollow axle Compatible with current dropout parts M12x1.5mm axle thread pitch
| Color | Black |
| Rear Axle Type | 12mm Thru x 142mm, 12mm Thru x 148mm |
| Weight | 75, 77 |
| Thread Pitch | 1.5 |
| Thread Length (mm) | 15 |
| Axle Diameter (mm) | 12 |
| Over Locknut (mm) | 142, 148 |
| Overall Length (mm) | 171, 177 |
Select Axle Size
From $39.00
Shimano SM-AX56 E-Thru-Axles - Rear Hub, Quick-Release—
$39.00
Product Information
Product Information
Shipping & Returns
Shipping & Returns
Description
For modern disc brake bicycles Shimano's E-THRU axles deliver ease of use and wheel fixing security thanks to quality materials and Shimano's internal cam mechanism. Weight saving design features a hollow axle Compatible with current dropout parts M12x1.5mm axle thread pitch
| Color | Black |
| Rear Axle Type | 12mm Thru x 142mm, 12mm Thru x 148mm |
| Weight | 75, 77 |
| Thread Pitch | 1.5 |
| Thread Length (mm) | 15 |
| Axle Diameter (mm) | 12 |
| Over Locknut (mm) | 142, 148 |
| Overall Length (mm) | 171, 177 |












