Shimano Nexus SG-3D55 3-Speed Internally Geared Disc Brake 32h Rear Hub Kit Small Parts Included
- TECH SPECS
| Color | Black |
| Flange Diameter | 65 R 65 L |
| Skewer Included | No |
| Rear Axle | 3/8" Threaded x 135mm |
| Cassette Body Type | Single Cog Driver |
| Bearing Type | Loose Ball |
| Drivetrain Speeds | 3 |
| Weight | 945 |
| Spoke Interface | J-Bend |
| Defined Color | Black |
| Hub Drilling | 32 |
| Hub Center to Flange (mm) | 23.48 R |
| Hub Center to Flange (mm) | 26.82 L |
| Hub/Brake Compatibility | Center-Lock Disc |
Product Information
Product Information
Shipping & Returns
Shipping & Returns

Shimano Nexus SG-3D55 3-Speed Internally Geared Disc Brake 32h Rear Hub Kit Small Parts Included
Shimano Nexus SG-3D55 3-Speed Internally Geared Disc Brake 32h Rear Hub Kit Small Parts Included
- TECH SPECS
| Color | Black |
| Flange Diameter | 65 R 65 L |
| Skewer Included | No |
| Rear Axle | 3/8" Threaded x 135mm |
| Cassette Body Type | Single Cog Driver |
| Bearing Type | Loose Ball |
| Drivetrain Speeds | 3 |
| Weight | 945 |
| Spoke Interface | J-Bend |
| Defined Color | Black |
| Hub Drilling | 32 |
| Hub Center to Flange (mm) | 23.48 R |
| Hub Center to Flange (mm) | 26.82 L |
| Hub/Brake Compatibility | Center-Lock Disc |
Original: $109.99
-65%$109.99
$38.50Product Information
Product Information
Shipping & Returns
Shipping & Returns
Description
- TECH SPECS
| Color | Black |
| Flange Diameter | 65 R 65 L |
| Skewer Included | No |
| Rear Axle | 3/8" Threaded x 135mm |
| Cassette Body Type | Single Cog Driver |
| Bearing Type | Loose Ball |
| Drivetrain Speeds | 3 |
| Weight | 945 |
| Spoke Interface | J-Bend |
| Defined Color | Black |
| Hub Drilling | 32 |
| Hub Center to Flange (mm) | 23.48 R |
| Hub Center to Flange (mm) | 26.82 L |
| Hub/Brake Compatibility | Center-Lock Disc |













