Shimano CUES FD-U6000 Front Derailleur - 10/11-Speed, Double Side Swing, 36/40t Max
| Double or Triple | Double |
| Drivetrain Speeds | 11 |
| Crank-FD Type | Mountain Double |
| Derailleur Capacity | 14 |
| Front Derailleur Clamp | 28.6 (1-1/8"), E-Type, High Direct Mount |
| Front Derailleur Cable Pull | Front Pull |
| Front Der/Shifter Compatibility | Shimano Mountain |
| Max Ring (teeth) | 40 |
| Front Derailleur Style | Side Swing |
Product Information
Product Information
Shipping & Returns
Shipping & Returns



Shimano CUES FD-U6000 Front Derailleur - 10/11-Speed, Double Side Swing, 36/40t Max
Shimano CUES FD-U6000 Front Derailleur - 10/11-Speed, Double Side Swing, 36/40t Max
| Double or Triple | Double |
| Drivetrain Speeds | 11 |
| Crank-FD Type | Mountain Double |
| Derailleur Capacity | 14 |
| Front Derailleur Clamp | 28.6 (1-1/8"), E-Type, High Direct Mount |
| Front Derailleur Cable Pull | Front Pull |
| Front Der/Shifter Compatibility | Shimano Mountain |
| Max Ring (teeth) | 40 |
| Front Derailleur Style | Side Swing |
Original: $39.00
-65%$39.00
$13.65Product Information
Product Information
Shipping & Returns
Shipping & Returns
Description
| Double or Triple | Double |
| Drivetrain Speeds | 11 |
| Crank-FD Type | Mountain Double |
| Derailleur Capacity | 14 |
| Front Derailleur Clamp | 28.6 (1-1/8"), E-Type, High Direct Mount |
| Front Derailleur Cable Pull | Front Pull |
| Front Der/Shifter Compatibility | Shimano Mountain |
| Max Ring (teeth) | 40 |
| Front Derailleur Style | Side Swing |














