Shimano CUES FD-U4000-D Front Derailleur - 9/10-Speed Double 36/40t Max BLK/Silver
| Double or Triple | Double |
| Drivetrain Speeds | 10 |
| Crank-FD Type | Mountain Double |
| Derailleur Capacity | 14 |
| Front Derailleur Clamp | 28.6 (1-1/8"), E-Type, High Direct Mount |
| Front Derailleur Cable Pull | Dual, Front Pull |
| Front Der/Shifter Compatibility | Shimano Mountain |
| Max Ring (teeth) | 40 |
| Front Derailleur Style | Side Swing, Topswing |
Product Information
Product Information
Shipping & Returns
Shipping & Returns




Shimano CUES FD-U4000-D Front Derailleur - 9/10-Speed Double 36/40t Max BLK/Silver
Shimano CUES FD-U4000-D Front Derailleur - 9/10-Speed Double 36/40t Max BLK/Silver
| Double or Triple | Double |
| Drivetrain Speeds | 10 |
| Crank-FD Type | Mountain Double |
| Derailleur Capacity | 14 |
| Front Derailleur Clamp | 28.6 (1-1/8"), E-Type, High Direct Mount |
| Front Derailleur Cable Pull | Dual, Front Pull |
| Front Der/Shifter Compatibility | Shimano Mountain |
| Max Ring (teeth) | 40 |
| Front Derailleur Style | Side Swing, Topswing |
Product Information
Product Information
Shipping & Returns
Shipping & Returns
Description
| Double or Triple | Double |
| Drivetrain Speeds | 10 |
| Crank-FD Type | Mountain Double |
| Derailleur Capacity | 14 |
| Front Derailleur Clamp | 28.6 (1-1/8"), E-Type, High Direct Mount |
| Front Derailleur Cable Pull | Dual, Front Pull |
| Front Der/Shifter Compatibility | Shimano Mountain |
| Max Ring (teeth) | 40 |
| Front Derailleur Style | Side Swing, Topswing |














