Shimano Altus FD-M371 9-Speed Triple Down-Swing Dual-Pull Front Derailleur
- TECH SPECS
| Double or Triple | Triple |
| Drivetrain Speeds | 9 |
| Derailleur Capacity | 22 |
| Front Derailleur Clamp | 28.6 (1-1/8") |
| Front Derailleur Clamp | 31.8 (1-1/4") |
| Front Derailleur Clamp | 34.9 (1-3/8") |
| Front Derailleur Cable Pull | Dual |
| Front Der/Shifter Compatibility | Shimano Mountain |
| Max Ring (teeth) | 48 |
| Front Derailleur Style | Traditional |
Product Information
Product Information
Shipping & Returns
Shipping & Returns

Shimano Altus FD-M371 9-Speed Triple Down-Swing Dual-Pull Front Derailleur
Shimano Altus FD-M371 9-Speed Triple Down-Swing Dual-Pull Front Derailleur
- TECH SPECS
| Double or Triple | Triple |
| Drivetrain Speeds | 9 |
| Derailleur Capacity | 22 |
| Front Derailleur Clamp | 28.6 (1-1/8") |
| Front Derailleur Clamp | 31.8 (1-1/4") |
| Front Derailleur Clamp | 34.9 (1-3/8") |
| Front Derailleur Cable Pull | Dual |
| Front Der/Shifter Compatibility | Shimano Mountain |
| Max Ring (teeth) | 48 |
| Front Derailleur Style | Traditional |
Original: $24.00
-65%$24.00
$8.40Product Information
Product Information
Shipping & Returns
Shipping & Returns
Description
- TECH SPECS
| Double or Triple | Triple |
| Drivetrain Speeds | 9 |
| Derailleur Capacity | 22 |
| Front Derailleur Clamp | 28.6 (1-1/8") |
| Front Derailleur Clamp | 31.8 (1-1/4") |
| Front Derailleur Clamp | 34.9 (1-3/8") |
| Front Derailleur Cable Pull | Dual |
| Front Der/Shifter Compatibility | Shimano Mountain |
| Max Ring (teeth) | 48 |
| Front Derailleur Style | Traditional |














