Santa Cruz Vala 1 AL Deore
E-bikes are meant to remove many of the barriers that hold riders back from experiencing what the mountains have to offer. With an e-MTB, you'll be able to climb better, ride farther, and navigate demanding terrain much better. The Santa Cruz Vala AL Deore E-Bike is an all-mountain/enduro bike that is ready to take your rides to the next level. It starts with an aluminum frame that uses 160mm of travel on the front and 150mm of travel on the rear. The Vala has MX wheels, so you get the rolling and stability benefits of a 29" wheel up front and a playful 27.5" wheel on the rear. The frame features internal cable routing, clearance for up to 2.5" tires, integrated frame protection, and long dropper post compatibility. The Bosch Performance CX BDU38 drive unit and Bosch Powertube 600Wh battery will help boost you to your riding goals.
The Deore version of the Santa Cruz Vala comes with a Shimano Deore M6100 12-speed drivetrain. With a 10-51T cassette on the rear, you'll have no issues climbing or pedaling through demanding conditions. Shimano Deore M6120 hydraulic disc brakes provide excellent stopping power so you can descend under control. WTB ST Tough 30 rims are paired with Maxxis Assegai and Minion DHRII tires that can be set up tubeless for a smoother ride, better traction, and fewer flats. With the SDG Tellis Dropper Post, you'll be able to quickly lift and lower your saddle with the press of a lever.
Features
- Aluminum frameĀ with internal cable routing, clearance for up to 2.5" tires, integrated frame protection, and long dropper post compatibility
- Shimano Deore M6100 12-speed drivetrainĀ performs well in all riding conditions
- Shimano Deore M6120 hydraulic disc brakesĀ provide excellent stopping power
- Tubeless-ready rims and tiresĀ for a smoother ride, better traction, and fewer flats
- SDG Tellis Dropper PostĀ quickly lifts and lowers your saddle with the press of a lever
- Bosch Performance CX BDU38 drive unitĀ and Bosch PowerTube 600Wh battery
| Frame | Aluminum MX, 4-Bar Suspension |
|---|---|
| Fork | RockShox Psylo Gold RC, 160mm Travel |
| Rear Shock | RockShox Deluxe Select, 205x60mm |
| Headset | FSA IS-2/47/42 ACB |
| Shifters | Shimano Deore M6100, RapidFire, 12-Speed |
| Front Derailleur | They're All Gone |
| Rear Derailleur | Shimano Deore M6100 SGS, 12-Speed |
| Crankset | E13 Helix eSpec, 160mm |
| Bottom Bracket | - |
| Chain | Shimano Deore M6100, 12-Speed |
| Cassette | Shimano Deore M6100, 10-51T |
| Brakes | Shimano Deore M6120 Hydraulic Disc, RT66 220/203mm Rotors |
| Wheelset | WTB ST Tough 30 Rims, WTB Frequency Sport Boost Hubs |
| Tires | Maxxis Assegai 29x2.5" 3C EXO+ / Minion DHRII 27.5x2.5" DD |
| Handlebar | Santa Cruz Alloy |
| Stem | OneUp Forged 42mm |
| Grips/Bar Tape | Santa Cruz Bicycles House Grips |
| Seatpost | SDG Tellis Dropper, 31.6mm |
| Seatclamp | Bolt-Type |
| Saddle | WTB Silverado Medium, Steel |
| Intended Use | All-Mountain/Enduro |
| Motor | Bosch Performance CX BDU38 |
| Battery | Bosch PowerTube Battery 600Wh |
| Display | Integrated Display |
Note: Components are subject to change without notice.
Product Information
Product Information
Shipping & Returns
Shipping & Returns

Santa Cruz Vala 1 AL Deore
Santa Cruz Vala 1 AL Deore
E-bikes are meant to remove many of the barriers that hold riders back from experiencing what the mountains have to offer. With an e-MTB, you'll be able to climb better, ride farther, and navigate demanding terrain much better. The Santa Cruz Vala AL Deore E-Bike is an all-mountain/enduro bike that is ready to take your rides to the next level. It starts with an aluminum frame that uses 160mm of travel on the front and 150mm of travel on the rear. The Vala has MX wheels, so you get the rolling and stability benefits of a 29" wheel up front and a playful 27.5" wheel on the rear. The frame features internal cable routing, clearance for up to 2.5" tires, integrated frame protection, and long dropper post compatibility. The Bosch Performance CX BDU38 drive unit and Bosch Powertube 600Wh battery will help boost you to your riding goals.
The Deore version of the Santa Cruz Vala comes with a Shimano Deore M6100 12-speed drivetrain. With a 10-51T cassette on the rear, you'll have no issues climbing or pedaling through demanding conditions. Shimano Deore M6120 hydraulic disc brakes provide excellent stopping power so you can descend under control. WTB ST Tough 30 rims are paired with Maxxis Assegai and Minion DHRII tires that can be set up tubeless for a smoother ride, better traction, and fewer flats. With the SDG Tellis Dropper Post, you'll be able to quickly lift and lower your saddle with the press of a lever.
Features
- Aluminum frameĀ with internal cable routing, clearance for up to 2.5" tires, integrated frame protection, and long dropper post compatibility
- Shimano Deore M6100 12-speed drivetrainĀ performs well in all riding conditions
- Shimano Deore M6120 hydraulic disc brakesĀ provide excellent stopping power
- Tubeless-ready rims and tiresĀ for a smoother ride, better traction, and fewer flats
- SDG Tellis Dropper PostĀ quickly lifts and lowers your saddle with the press of a lever
- Bosch Performance CX BDU38 drive unitĀ and Bosch PowerTube 600Wh battery
| Frame | Aluminum MX, 4-Bar Suspension |
|---|---|
| Fork | RockShox Psylo Gold RC, 160mm Travel |
| Rear Shock | RockShox Deluxe Select, 205x60mm |
| Headset | FSA IS-2/47/42 ACB |
| Shifters | Shimano Deore M6100, RapidFire, 12-Speed |
| Front Derailleur | They're All Gone |
| Rear Derailleur | Shimano Deore M6100 SGS, 12-Speed |
| Crankset | E13 Helix eSpec, 160mm |
| Bottom Bracket | - |
| Chain | Shimano Deore M6100, 12-Speed |
| Cassette | Shimano Deore M6100, 10-51T |
| Brakes | Shimano Deore M6120 Hydraulic Disc, RT66 220/203mm Rotors |
| Wheelset | WTB ST Tough 30 Rims, WTB Frequency Sport Boost Hubs |
| Tires | Maxxis Assegai 29x2.5" 3C EXO+ / Minion DHRII 27.5x2.5" DD |
| Handlebar | Santa Cruz Alloy |
| Stem | OneUp Forged 42mm |
| Grips/Bar Tape | Santa Cruz Bicycles House Grips |
| Seatpost | SDG Tellis Dropper, 31.6mm |
| Seatclamp | Bolt-Type |
| Saddle | WTB Silverado Medium, Steel |
| Intended Use | All-Mountain/Enduro |
| Motor | Bosch Performance CX BDU38 |
| Battery | Bosch PowerTube Battery 600Wh |
| Display | Integrated Display |
Note: Components are subject to change without notice.
Original: $5,999.00
-65%$5,999.00
$2,099.65Product Information
Product Information
Shipping & Returns
Shipping & Returns
Description
E-bikes are meant to remove many of the barriers that hold riders back from experiencing what the mountains have to offer. With an e-MTB, you'll be able to climb better, ride farther, and navigate demanding terrain much better. The Santa Cruz Vala AL Deore E-Bike is an all-mountain/enduro bike that is ready to take your rides to the next level. It starts with an aluminum frame that uses 160mm of travel on the front and 150mm of travel on the rear. The Vala has MX wheels, so you get the rolling and stability benefits of a 29" wheel up front and a playful 27.5" wheel on the rear. The frame features internal cable routing, clearance for up to 2.5" tires, integrated frame protection, and long dropper post compatibility. The Bosch Performance CX BDU38 drive unit and Bosch Powertube 600Wh battery will help boost you to your riding goals.
The Deore version of the Santa Cruz Vala comes with a Shimano Deore M6100 12-speed drivetrain. With a 10-51T cassette on the rear, you'll have no issues climbing or pedaling through demanding conditions. Shimano Deore M6120 hydraulic disc brakes provide excellent stopping power so you can descend under control. WTB ST Tough 30 rims are paired with Maxxis Assegai and Minion DHRII tires that can be set up tubeless for a smoother ride, better traction, and fewer flats. With the SDG Tellis Dropper Post, you'll be able to quickly lift and lower your saddle with the press of a lever.
Features
- Aluminum frameĀ with internal cable routing, clearance for up to 2.5" tires, integrated frame protection, and long dropper post compatibility
- Shimano Deore M6100 12-speed drivetrainĀ performs well in all riding conditions
- Shimano Deore M6120 hydraulic disc brakesĀ provide excellent stopping power
- Tubeless-ready rims and tiresĀ for a smoother ride, better traction, and fewer flats
- SDG Tellis Dropper PostĀ quickly lifts and lowers your saddle with the press of a lever
- Bosch Performance CX BDU38 drive unitĀ and Bosch PowerTube 600Wh battery
| Frame | Aluminum MX, 4-Bar Suspension |
|---|---|
| Fork | RockShox Psylo Gold RC, 160mm Travel |
| Rear Shock | RockShox Deluxe Select, 205x60mm |
| Headset | FSA IS-2/47/42 ACB |
| Shifters | Shimano Deore M6100, RapidFire, 12-Speed |
| Front Derailleur | They're All Gone |
| Rear Derailleur | Shimano Deore M6100 SGS, 12-Speed |
| Crankset | E13 Helix eSpec, 160mm |
| Bottom Bracket | - |
| Chain | Shimano Deore M6100, 12-Speed |
| Cassette | Shimano Deore M6100, 10-51T |
| Brakes | Shimano Deore M6120 Hydraulic Disc, RT66 220/203mm Rotors |
| Wheelset | WTB ST Tough 30 Rims, WTB Frequency Sport Boost Hubs |
| Tires | Maxxis Assegai 29x2.5" 3C EXO+ / Minion DHRII 27.5x2.5" DD |
| Handlebar | Santa Cruz Alloy |
| Stem | OneUp Forged 42mm |
| Grips/Bar Tape | Santa Cruz Bicycles House Grips |
| Seatpost | SDG Tellis Dropper, 31.6mm |
| Seatclamp | Bolt-Type |
| Saddle | WTB Silverado Medium, Steel |
| Intended Use | All-Mountain/Enduro |
| Motor | Bosch Performance CX BDU38 |
| Battery | Bosch PowerTube Battery 600Wh |
| Display | Integrated Display |
Note: Components are subject to change without notice.













