Santa Cruz Skitch 1.1 CC GX AXS Flat Bar
Escape To The Backroads
E-bikes are a wonderful way to get around. With the electric motor, you can easily power up steep hills, ride longer distances with less effort when needed, and conquer difficult terrain. The Santa Cruz Skitch CC GX AXS Flat Bar E-Bike is designed so you can leave your vehicle at home and take your bike instead. It has a Carbon CC frame and 40mm suspension fork and uses a Fazua Ride 60 Drive Unit with a 430Wh integrated battery. This combo will take you up to 28mph and will take you up to 60 miles. The frame features internal cable routing, integrated frame protection, a toptube integrated display, and clearance for up to 50mm tires.
The GX AXS version of the Santa Cruz Skitch comes with a SRAM GX AXS Eagle T-Type 12-speed drivetrain. This includes a cassette that has a hill-crushing 10-52T gear range that makes climbing and pedaling through difficult terrain much easier. SRAM Level Silver Stealth hydraulic disc brakes provide excellent stopping power so you can descend with confidence. Easton ARC Offset 25 700c rims are paired with Schwalbe G-One Overland Evo Tires that can be set up tubeless for a smoother ride, better traction, and fewer flats. With the OneUp Dropper Post, you'll be able to quickly lift and lower your saddle with the press of a lever.
Features
- Carbon CC FrameĀ with internal cable routing, integrated frame protection, a toptube integrated display, and clearance for up to 50mm tires
- Fazua Ride 60 Drive UnitĀ with a Fazua 430Wh integrated battery that will boost you up to 28mph and take you up to 60 miles on a single charge
- SRAM GX AXS Eagle T-Type 12-Speed drivetrainĀ offers an exceptional wireless shifting experience
- SRAM Level Silver Stealth hydraulic disc brakesĀ provide excellent stopping power
- Tubeless-ready rims and tiresĀ for a smoother ride, better traction in the dirt, and fewer flats
- OneUp Dropper PostĀ quickly lifts and lowers your saddle with the press of a lever
| Frame | Carbon CC Gravel |
|---|---|
| Fork | RockShox Rudy Base XPLR, 40mm |
| Rear Shock | Your Legs |
| Headset | FSA IS-2/47/42 ACB |
| Shifters | SRAM AXS Pod Controller, 12-Speed |
| Front Derailleur | Tell Your Jokes Somewhere Else |
| Rear Derailleur | SRAM GX Eagle AXS T-Type, 12-Speed |
| Crankset | Praxis eTor AL |
| Bottom Bracket | - |
| Chain | SRAM GX Eagle T-Type, Flattop, 12-Speed |
| Cassette | SRAM GX 1275 Eagle T-Type, 10-52T |
| Brakes | SRAM Level Silver 2-Piston Hydraulic Disc, SRAM Paceline 160mm Rotors |
| Wheelset | Easton ARC Offset 25 700c Rims, DT Swiss 370 12x100/12x148mm Hubs |
| Tires | Schwalbe G-One Overland Pro Evo 700x50mm |
| Handlebar | SRAM Atmos Flat Bar, 31.8x760mm |
| Stem | SRAM Atmos Stem, 80mm |
| Grips/Bar Tape | ESI Chonky Grips |
| Seatpost | OneUp Dropper Post, 27.2, S/M:90mm, L/XL/XXL: 120mm |
| Seatclamp | Bolt-Type |
| Saddle | WTB Silverado Medium, CroMo |
| Intended Use | Gravel, Commuter, All-Road, Adventure |
| Motor | Fazua Ride 60 |
| Battery | Fazua 430Wh Integrated Battery |
| Display | Toptube Integrated Display |
Note: Components are subject to change without notice.
Product Information
Product Information
Shipping & Returns
Shipping & Returns

Santa Cruz Skitch 1.1 CC GX AXS Flat Bar
Santa Cruz Skitch 1.1 CC GX AXS Flat Bar
Escape To The Backroads
E-bikes are a wonderful way to get around. With the electric motor, you can easily power up steep hills, ride longer distances with less effort when needed, and conquer difficult terrain. The Santa Cruz Skitch CC GX AXS Flat Bar E-Bike is designed so you can leave your vehicle at home and take your bike instead. It has a Carbon CC frame and 40mm suspension fork and uses a Fazua Ride 60 Drive Unit with a 430Wh integrated battery. This combo will take you up to 28mph and will take you up to 60 miles. The frame features internal cable routing, integrated frame protection, a toptube integrated display, and clearance for up to 50mm tires.
The GX AXS version of the Santa Cruz Skitch comes with a SRAM GX AXS Eagle T-Type 12-speed drivetrain. This includes a cassette that has a hill-crushing 10-52T gear range that makes climbing and pedaling through difficult terrain much easier. SRAM Level Silver Stealth hydraulic disc brakes provide excellent stopping power so you can descend with confidence. Easton ARC Offset 25 700c rims are paired with Schwalbe G-One Overland Evo Tires that can be set up tubeless for a smoother ride, better traction, and fewer flats. With the OneUp Dropper Post, you'll be able to quickly lift and lower your saddle with the press of a lever.
Features
- Carbon CC FrameĀ with internal cable routing, integrated frame protection, a toptube integrated display, and clearance for up to 50mm tires
- Fazua Ride 60 Drive UnitĀ with a Fazua 430Wh integrated battery that will boost you up to 28mph and take you up to 60 miles on a single charge
- SRAM GX AXS Eagle T-Type 12-Speed drivetrainĀ offers an exceptional wireless shifting experience
- SRAM Level Silver Stealth hydraulic disc brakesĀ provide excellent stopping power
- Tubeless-ready rims and tiresĀ for a smoother ride, better traction in the dirt, and fewer flats
- OneUp Dropper PostĀ quickly lifts and lowers your saddle with the press of a lever
| Frame | Carbon CC Gravel |
|---|---|
| Fork | RockShox Rudy Base XPLR, 40mm |
| Rear Shock | Your Legs |
| Headset | FSA IS-2/47/42 ACB |
| Shifters | SRAM AXS Pod Controller, 12-Speed |
| Front Derailleur | Tell Your Jokes Somewhere Else |
| Rear Derailleur | SRAM GX Eagle AXS T-Type, 12-Speed |
| Crankset | Praxis eTor AL |
| Bottom Bracket | - |
| Chain | SRAM GX Eagle T-Type, Flattop, 12-Speed |
| Cassette | SRAM GX 1275 Eagle T-Type, 10-52T |
| Brakes | SRAM Level Silver 2-Piston Hydraulic Disc, SRAM Paceline 160mm Rotors |
| Wheelset | Easton ARC Offset 25 700c Rims, DT Swiss 370 12x100/12x148mm Hubs |
| Tires | Schwalbe G-One Overland Pro Evo 700x50mm |
| Handlebar | SRAM Atmos Flat Bar, 31.8x760mm |
| Stem | SRAM Atmos Stem, 80mm |
| Grips/Bar Tape | ESI Chonky Grips |
| Seatpost | OneUp Dropper Post, 27.2, S/M:90mm, L/XL/XXL: 120mm |
| Seatclamp | Bolt-Type |
| Saddle | WTB Silverado Medium, CroMo |
| Intended Use | Gravel, Commuter, All-Road, Adventure |
| Motor | Fazua Ride 60 |
| Battery | Fazua 430Wh Integrated Battery |
| Display | Toptube Integrated Display |
Note: Components are subject to change without notice.
Original: $8,149.00
-65%$8,149.00
$2,852.15Product Information
Product Information
Shipping & Returns
Shipping & Returns
Description
Escape To The Backroads
E-bikes are a wonderful way to get around. With the electric motor, you can easily power up steep hills, ride longer distances with less effort when needed, and conquer difficult terrain. The Santa Cruz Skitch CC GX AXS Flat Bar E-Bike is designed so you can leave your vehicle at home and take your bike instead. It has a Carbon CC frame and 40mm suspension fork and uses a Fazua Ride 60 Drive Unit with a 430Wh integrated battery. This combo will take you up to 28mph and will take you up to 60 miles. The frame features internal cable routing, integrated frame protection, a toptube integrated display, and clearance for up to 50mm tires.
The GX AXS version of the Santa Cruz Skitch comes with a SRAM GX AXS Eagle T-Type 12-speed drivetrain. This includes a cassette that has a hill-crushing 10-52T gear range that makes climbing and pedaling through difficult terrain much easier. SRAM Level Silver Stealth hydraulic disc brakes provide excellent stopping power so you can descend with confidence. Easton ARC Offset 25 700c rims are paired with Schwalbe G-One Overland Evo Tires that can be set up tubeless for a smoother ride, better traction, and fewer flats. With the OneUp Dropper Post, you'll be able to quickly lift and lower your saddle with the press of a lever.
Features
- Carbon CC FrameĀ with internal cable routing, integrated frame protection, a toptube integrated display, and clearance for up to 50mm tires
- Fazua Ride 60 Drive UnitĀ with a Fazua 430Wh integrated battery that will boost you up to 28mph and take you up to 60 miles on a single charge
- SRAM GX AXS Eagle T-Type 12-Speed drivetrainĀ offers an exceptional wireless shifting experience
- SRAM Level Silver Stealth hydraulic disc brakesĀ provide excellent stopping power
- Tubeless-ready rims and tiresĀ for a smoother ride, better traction in the dirt, and fewer flats
- OneUp Dropper PostĀ quickly lifts and lowers your saddle with the press of a lever
| Frame | Carbon CC Gravel |
|---|---|
| Fork | RockShox Rudy Base XPLR, 40mm |
| Rear Shock | Your Legs |
| Headset | FSA IS-2/47/42 ACB |
| Shifters | SRAM AXS Pod Controller, 12-Speed |
| Front Derailleur | Tell Your Jokes Somewhere Else |
| Rear Derailleur | SRAM GX Eagle AXS T-Type, 12-Speed |
| Crankset | Praxis eTor AL |
| Bottom Bracket | - |
| Chain | SRAM GX Eagle T-Type, Flattop, 12-Speed |
| Cassette | SRAM GX 1275 Eagle T-Type, 10-52T |
| Brakes | SRAM Level Silver 2-Piston Hydraulic Disc, SRAM Paceline 160mm Rotors |
| Wheelset | Easton ARC Offset 25 700c Rims, DT Swiss 370 12x100/12x148mm Hubs |
| Tires | Schwalbe G-One Overland Pro Evo 700x50mm |
| Handlebar | SRAM Atmos Flat Bar, 31.8x760mm |
| Stem | SRAM Atmos Stem, 80mm |
| Grips/Bar Tape | ESI Chonky Grips |
| Seatpost | OneUp Dropper Post, 27.2, S/M:90mm, L/XL/XXL: 120mm |
| Seatclamp | Bolt-Type |
| Saddle | WTB Silverado Medium, CroMo |
| Intended Use | Gravel, Commuter, All-Road, Adventure |
| Motor | Fazua Ride 60 |
| Battery | Fazua 430Wh Integrated Battery |
| Display | Toptube Integrated Display |
Note: Components are subject to change without notice.













