Paul Components Love Levers Compact Left/Right
- Ergonomic one finger design with adjustable reach
- Hollow-lite tubular pivot pin
- CNC machined aluminum lever set
- These are intended for use with long pull brakes such as linear pull brakes, v-brakes and cable-actuated disc brakes
- Made in USA
| Model | Compact Love Levers |
| Bar Size | 22.2mm |
| Left/Right | Left/Right Set |
| Pull | Long Pull |
| Body/Blade | Purple/Purple |
| Weight | 105g, 125 |
| Brake Lever Actuation | Long Pull |
| Color | Black, Silver |
| Brake Lever Use | Pair |
| Brake Cable Head Type | Mountain |
| Defined Color | Black, Silver |
Product Information
Product Information
Shipping & Returns
Shipping & Returns



Paul Components Love Levers Compact Left/Right
Paul Components Love Levers Compact Left/Right
- Ergonomic one finger design with adjustable reach
- Hollow-lite tubular pivot pin
- CNC machined aluminum lever set
- These are intended for use with long pull brakes such as linear pull brakes, v-brakes and cable-actuated disc brakes
- Made in USA
| Model | Compact Love Levers |
| Bar Size | 22.2mm |
| Left/Right | Left/Right Set |
| Pull | Long Pull |
| Body/Blade | Purple/Purple |
| Weight | 105g, 125 |
| Brake Lever Actuation | Long Pull |
| Color | Black, Silver |
| Brake Lever Use | Pair |
| Brake Cable Head Type | Mountain |
| Defined Color | Black, Silver |
Original: $209.00
-65%$209.00
$73.15Product Information
Product Information
Shipping & Returns
Shipping & Returns
Description
- Ergonomic one finger design with adjustable reach
- Hollow-lite tubular pivot pin
- CNC machined aluminum lever set
- These are intended for use with long pull brakes such as linear pull brakes, v-brakes and cable-actuated disc brakes
- Made in USA
| Model | Compact Love Levers |
| Bar Size | 22.2mm |
| Left/Right | Left/Right Set |
| Pull | Long Pull |
| Body/Blade | Purple/Purple |
| Weight | 105g, 125 |
| Brake Lever Actuation | Long Pull |
| Color | Black, Silver |
| Brake Lever Use | Pair |
| Brake Cable Head Type | Mountain |
| Defined Color | Black, Silver |

















