🎉 Up to 70% Off Selected ItemsShop Sale
microSHIFT Sword BLK Front Derailleur
The Sword Black front derailleur is designed for a 9 speed chain width and a wide range chainring. If you set it up with a full housing run it features the same easy cable tension adjustment as the original Sword group.Compatible with wide spec 47mm chainline cranks only Minimum 46t outer chainring Max 52t outer chainring Aluminum outer link Down pull style front derailleur
| Double or Triple | Double |
| Drivetrain Speeds | 9 |
| Front Derailleur Clamp | 28.6 (1-1/8"), Braze-on |
| Front Derailleur Cable Pull | Bottom Pull |
| Max Ring (teeth) | 52 |
| Front Derailleur Style | Traditional |
| Weight | 110 |
| Crank-FD Type | Road Double |
| Derailleur Capacity | 17 |
Product Information
Product Information
Shipping & Returns
Shipping & Returns


microSHIFT Sword BLK Front Derailleur
microSHIFT Sword BLK Front Derailleur
The Sword Black front derailleur is designed for a 9 speed chain width and a wide range chainring. If you set it up with a full housing run it features the same easy cable tension adjustment as the original Sword group.Compatible with wide spec 47mm chainline cranks only Minimum 46t outer chainring Max 52t outer chainring Aluminum outer link Down pull style front derailleur
| Double or Triple | Double |
| Drivetrain Speeds | 9 |
| Front Derailleur Clamp | 28.6 (1-1/8"), Braze-on |
| Front Derailleur Cable Pull | Bottom Pull |
| Max Ring (teeth) | 52 |
| Front Derailleur Style | Traditional |
| Weight | 110 |
| Crank-FD Type | Road Double |
| Derailleur Capacity | 17 |
Select Clamp Type
From $26.99
microSHIFT Sword BLK Front Derailleur—
$26.99
Product Information
Product Information
Shipping & Returns
Shipping & Returns
Description
The Sword Black front derailleur is designed for a 9 speed chain width and a wide range chainring. If you set it up with a full housing run it features the same easy cable tension adjustment as the original Sword group.Compatible with wide spec 47mm chainline cranks only Minimum 46t outer chainring Max 52t outer chainring Aluminum outer link Down pull style front derailleur
| Double or Triple | Double |
| Drivetrain Speeds | 9 |
| Front Derailleur Clamp | 28.6 (1-1/8"), Braze-on |
| Front Derailleur Cable Pull | Bottom Pull |
| Max Ring (teeth) | 52 |
| Front Derailleur Style | Traditional |
| Weight | 110 |
| Crank-FD Type | Road Double |
| Derailleur Capacity | 17 |














