microSHIFT R8 Front Derailleur
| Double or Triple | Double, Triple |
| Drivetrain Speeds | 8 |
| Weight | 110, 126, 141 |
| Derailleur Capacity | 16, 20 |
| Front Derailleur Clamp | 34.9 (1-3/8"), Braze-on |
| Front Derailleur Cable Pull | Bottom Pull |
| Front Der/Shifter Compatibility | Shimano Road |
| Max Ring (teeth) | 50, 52, 53 |
| Front Derailleur Style | Traditional |
Product Information
Product Information
Shipping & Returns
Shipping & Returns




microSHIFT R8 Front Derailleur
microSHIFT R8 Front Derailleur
| Double or Triple | Double, Triple |
| Drivetrain Speeds | 8 |
| Weight | 110, 126, 141 |
| Derailleur Capacity | 16, 20 |
| Front Derailleur Clamp | 34.9 (1-3/8"), Braze-on |
| Front Derailleur Cable Pull | Bottom Pull |
| Front Der/Shifter Compatibility | Shimano Road |
| Max Ring (teeth) | 50, 52, 53 |
| Front Derailleur Style | Traditional |
Product Information
Product Information
Shipping & Returns
Shipping & Returns
Description
| Double or Triple | Double, Triple |
| Drivetrain Speeds | 8 |
| Weight | 110, 126, 141 |
| Derailleur Capacity | 16, 20 |
| Front Derailleur Clamp | 34.9 (1-3/8"), Braze-on |
| Front Derailleur Cable Pull | Bottom Pull |
| Front Der/Shifter Compatibility | Shimano Road |
| Max Ring (teeth) | 50, 52, 53 |
| Front Derailleur Style | Traditional |














