KS RAGE-I Dropper Post - 75mm Travel - Black - 30.9mm, 75mm
- Internal cable routing with polycarbonate cable connector
- Precision machined alloy mast with integrated seat collar
- Micro-adjustable head with steel bolts
- Adjustable air sprung hydraulic open bath cartridge
- Cable and housing included
- Remote not included
- Length is measured from saddle rails to the bottom of the actuator
| Model | RAGE-i |
| Travel/Drop | 75mm |
| Diameter | 30.9, 30.9mm, 31.6, 31.6mm, 34.9 |
| Length | 292mm, 342, 392, 442, 495, 535 |
| Weight | 410g, 425g, 458, 475, 506, 525, 549, 570, 580, 605, 625, 640, 655, 660, 685, 720 |
| Color | Black |
| Travel (mm) | 100, 125, 150, 170, 190 |
| Actuation | Cable Remote |
| Remote Position | Right |
| Cable Routing | Internal |
| Defined Color | Black |
| Clamp Style | Std Rails |
| Offset (mm) | 0 |
| keyword search | ST0132 |
Product Information
Product Information
Shipping & Returns
Shipping & Returns


KS RAGE-I Dropper Post - 75mm Travel - Black - 30.9mm, 75mm
KS RAGE-I Dropper Post - 75mm Travel - Black - 30.9mm, 75mm
- Internal cable routing with polycarbonate cable connector
- Precision machined alloy mast with integrated seat collar
- Micro-adjustable head with steel bolts
- Adjustable air sprung hydraulic open bath cartridge
- Cable and housing included
- Remote not included
- Length is measured from saddle rails to the bottom of the actuator
| Model | RAGE-i |
| Travel/Drop | 75mm |
| Diameter | 30.9, 30.9mm, 31.6, 31.6mm, 34.9 |
| Length | 292mm, 342, 392, 442, 495, 535 |
| Weight | 410g, 425g, 458, 475, 506, 525, 549, 570, 580, 605, 625, 640, 655, 660, 685, 720 |
| Color | Black |
| Travel (mm) | 100, 125, 150, 170, 190 |
| Actuation | Cable Remote |
| Remote Position | Right |
| Cable Routing | Internal |
| Defined Color | Black |
| Clamp Style | Std Rails |
| Offset (mm) | 0 |
| keyword search | ST0132 |
Original: $152.10
-65%$152.10
$53.23Product Information
Product Information
Shipping & Returns
Shipping & Returns
Description
- Internal cable routing with polycarbonate cable connector
- Precision machined alloy mast with integrated seat collar
- Micro-adjustable head with steel bolts
- Adjustable air sprung hydraulic open bath cartridge
- Cable and housing included
- Remote not included
- Length is measured from saddle rails to the bottom of the actuator
| Model | RAGE-i |
| Travel/Drop | 75mm |
| Diameter | 30.9, 30.9mm, 31.6, 31.6mm, 34.9 |
| Length | 292mm, 342, 392, 442, 495, 535 |
| Weight | 410g, 425g, 458, 475, 506, 525, 549, 570, 580, 605, 625, 640, 655, 660, 685, 720 |
| Color | Black |
| Travel (mm) | 100, 125, 150, 170, 190 |
| Actuation | Cable Remote |
| Remote Position | Right |
| Cable Routing | Internal |
| Defined Color | Black |
| Clamp Style | Std Rails |
| Offset (mm) | 0 |
| keyword search | ST0132 |






