š Up to 70% Off Selected ItemsShop Sale
Kenda Kwick Drumlin Tire
The Kwick Drumlin is hard to beat: K-Shield protection and a long lasting compound make it a reliable companion. Burly side knobs give confidence and grip on wet or loose conditions. Feels at home on concrete as well as gravel paths and forest roads.Front and Rear application
| Flat Protection | Tread |
| TPI | 60 |
| Color | Black, Black/Reflective |
| Designed for ebike | Yes |
| Defined Color | Black |
| ISO Width (mm) | 35, 38, 40, 42, 44, 45, 50, 51, 56 |
| ISO Diameter | 559 / 26" MTN, 584 / 650b / 27.5", 622 / Road / 29" |
| keyword search | electric bikes, electric bicycle, e-bike, e-bikes |
| Tire Intended Use | Gravel, Road |
| Tire Diameter | 26", 27.5", 700c |
| Tire Bead | Wire |
| Labeled Size | 26 x 1.75, 26 x 2.00, 26 x 2.20, 27.5 x 1.75, 700 x 35, 700 x 38, 700 x 40, 700 x 42, 700 x 45, 700 x 50 |
| Tire Type | Clincher |
| PSI | 80 |
| Weight | 928, 981 |
Product Information
Product Information
Shipping & Returns
Shipping & Returns



Kenda Kwick Drumlin Tire
Kenda Kwick Drumlin Tire
The Kwick Drumlin is hard to beat: K-Shield protection and a long lasting compound make it a reliable companion. Burly side knobs give confidence and grip on wet or loose conditions. Feels at home on concrete as well as gravel paths and forest roads.Front and Rear application
| Flat Protection | Tread |
| TPI | 60 |
| Color | Black, Black/Reflective |
| Designed for ebike | Yes |
| Defined Color | Black |
| ISO Width (mm) | 35, 38, 40, 42, 44, 45, 50, 51, 56 |
| ISO Diameter | 559 / 26" MTN, 584 / 650b / 27.5", 622 / Road / 29" |
| keyword search | electric bikes, electric bicycle, e-bike, e-bikes |
| Tire Intended Use | Gravel, Road |
| Tire Diameter | 26", 27.5", 700c |
| Tire Bead | Wire |
| Labeled Size | 26 x 1.75, 26 x 2.00, 26 x 2.20, 27.5 x 1.75, 700 x 35, 700 x 38, 700 x 40, 700 x 42, 700 x 45, 700 x 50 |
| Tire Type | Clincher |
| PSI | 80 |
| Weight | 928, 981 |
Select Tire Size
From $15.73
Original: $44.95
-65%Kenda Kwick Drumlin Tireā
$44.95
$15.73Product Information
Product Information
Shipping & Returns
Shipping & Returns
Description
The Kwick Drumlin is hard to beat: K-Shield protection and a long lasting compound make it a reliable companion. Burly side knobs give confidence and grip on wet or loose conditions. Feels at home on concrete as well as gravel paths and forest roads.Front and Rear application
| Flat Protection | Tread |
| TPI | 60 |
| Color | Black, Black/Reflective |
| Designed for ebike | Yes |
| Defined Color | Black |
| ISO Width (mm) | 35, 38, 40, 42, 44, 45, 50, 51, 56 |
| ISO Diameter | 559 / 26" MTN, 584 / 650b / 27.5", 622 / Road / 29" |
| keyword search | electric bikes, electric bicycle, e-bike, e-bikes |
| Tire Intended Use | Gravel, Road |
| Tire Diameter | 26", 27.5", 700c |
| Tire Bead | Wire |
| Labeled Size | 26 x 1.75, 26 x 2.00, 26 x 2.20, 27.5 x 1.75, 700 x 35, 700 x 38, 700 x 40, 700 x 42, 700 x 45, 700 x 50 |
| Tire Type | Clincher |
| PSI | 80 |
| Weight | 928, 981 |
