š Up to 70% Off Selected ItemsShop Sale
HT X2 Clipless Platform Pedals
- Larger platform aluminum body with 2-sided clipless mechanism for DH/AM use
- Low profile machined aluminum platform
- Triple sealed bearings with DU bushing
- Adjustable cleat engage/release tension on each side
- X1 4d & 8d cleats, replaceable pins and hardware included
- 85 x 94 x 14mm
| Model | X2 |
| Spindle | CrMo |
| Size | 9/16" |
| Body Material | Aluminum |
| Color | Oil Slick, Purple, Stealth Black |
| Weight | 460, 460g |
| Cleat Interface | HT |
| Pedal Type | Dual Sided Clipless |
| Pedal Spindle | 9/16" |
| Pedal Body Material | Aluminum |
| Spindle Material | Chromoly Steel |
| Defined Color | Black |
Product Information
Product Information
Shipping & Returns
Shipping & Returns



HT X2 Clipless Platform Pedals
HT X2 Clipless Platform Pedals
- Larger platform aluminum body with 2-sided clipless mechanism for DH/AM use
- Low profile machined aluminum platform
- Triple sealed bearings with DU bushing
- Adjustable cleat engage/release tension on each side
- X1 4d & 8d cleats, replaceable pins and hardware included
- 85 x 94 x 14mm
| Model | X2 |
| Spindle | CrMo |
| Size | 9/16" |
| Body Material | Aluminum |
| Color | Oil Slick, Purple, Stealth Black |
| Weight | 460, 460g |
| Cleat Interface | HT |
| Pedal Type | Dual Sided Clipless |
| Pedal Spindle | 9/16" |
| Pedal Body Material | Aluminum |
| Spindle Material | Chromoly Steel |
| Defined Color | Black |
Select Color
From $59.15
Original: $169.00
-65%HT X2 Clipless Platform Pedalsā
$169.00
$59.15Product Information
Product Information
Shipping & Returns
Shipping & Returns
Description
- Larger platform aluminum body with 2-sided clipless mechanism for DH/AM use
- Low profile machined aluminum platform
- Triple sealed bearings with DU bushing
- Adjustable cleat engage/release tension on each side
- X1 4d & 8d cleats, replaceable pins and hardware included
- 85 x 94 x 14mm
| Model | X2 |
| Spindle | CrMo |
| Size | 9/16" |
| Body Material | Aluminum |
| Color | Oil Slick, Purple, Stealth Black |
| Weight | 460, 460g |
| Cleat Interface | HT |
| Pedal Type | Dual Sided Clipless |
| Pedal Spindle | 9/16" |
| Pedal Body Material | Aluminum |
| Spindle Material | Chromoly Steel |
| Defined Color | Black |





















