🎉 Up to 70% Off Selected ItemsShop Sale
HT Pedals X3 Clipless Platform Pedals CrMo
- 2-sided clipless pedal for gravity riders
- Large platform extruded and CNC machined aluminum body
- Updated cage with front plates and bevelled edges
- 685zz sealed bearings and Igus bushing
- Adjustable cleat engage/release tension on each side
- Replaceable SP7 (M4x6mm) pins
- X1 & X1F cleats, replaceable pins and hardware included
- 85 x 94 x 14mm
| Model | X3 |
| Spindle | CrMo |
| Size | 9/16" |
| Body Material | Aluminum |
| Color | Gold, Oil Slick, Purple, Red, Root Beer, Royal Blue, Stealth Black |
| Weight | 476, 476g |
| Cleat Interface | HT |
| Pedal Type | Dual Sided Clipless |
| Pedal Spindle | 9/16" |
| Pedal Body Material | Aluminum |
| Spindle Material | Chromoly Steel |
| Defined Color | Black |
Product Information
Product Information
Shipping & Returns
Shipping & Returns







HT Pedals X3 Clipless Platform Pedals CrMo
HT Pedals X3 Clipless Platform Pedals CrMo
- 2-sided clipless pedal for gravity riders
- Large platform extruded and CNC machined aluminum body
- Updated cage with front plates and bevelled edges
- 685zz sealed bearings and Igus bushing
- Adjustable cleat engage/release tension on each side
- Replaceable SP7 (M4x6mm) pins
- X1 & X1F cleats, replaceable pins and hardware included
- 85 x 94 x 14mm
| Model | X3 |
| Spindle | CrMo |
| Size | 9/16" |
| Body Material | Aluminum |
| Color | Gold, Oil Slick, Purple, Red, Root Beer, Royal Blue, Stealth Black |
| Weight | 476, 476g |
| Cleat Interface | HT |
| Pedal Type | Dual Sided Clipless |
| Pedal Spindle | 9/16" |
| Pedal Body Material | Aluminum |
| Spindle Material | Chromoly Steel |
| Defined Color | Black |
Select Color
From $70.00
Original: $200.00
-65%HT Pedals X3 Clipless Platform Pedals CrMo—
$200.00
$70.00Product Information
Product Information
Shipping & Returns
Shipping & Returns
Description
- 2-sided clipless pedal for gravity riders
- Large platform extruded and CNC machined aluminum body
- Updated cage with front plates and bevelled edges
- 685zz sealed bearings and Igus bushing
- Adjustable cleat engage/release tension on each side
- Replaceable SP7 (M4x6mm) pins
- X1 & X1F cleats, replaceable pins and hardware included
- 85 x 94 x 14mm
| Model | X3 |
| Spindle | CrMo |
| Size | 9/16" |
| Body Material | Aluminum |
| Color | Gold, Oil Slick, Purple, Red, Root Beer, Royal Blue, Stealth Black |
| Weight | 476, 476g |
| Cleat Interface | HT |
| Pedal Type | Dual Sided Clipless |
| Pedal Spindle | 9/16" |
| Pedal Body Material | Aluminum |
| Spindle Material | Chromoly Steel |
| Defined Color | Black |





















