š Up to 70% Off Selected ItemsShop Sale
HT Pedals T2-SX Clipless Platform Pedals CrMo
- 2-sided clipless pedal ideal for BMX and gravity use
- SX features fixed front springs for unparalleled spring tension, eliminating unclipping under maximum load
- Small platform extruded and CNC machined aluminum body
- Sealed 686zz bearing and Igus bushing
- Adjustable cleat engage/release tension on each side
- 2 replaceable SP7 (M4x6mm) pins per side
- X1 & X2 cleats, replaceable pins and hardware included
- 68 x 84 x 17mm
| Model | T2-SX |
| Spindle | CrMo |
| Size | 9/16" |
| Body Material | Aluminum |
| Color | Black, Gold, Marine Blue, Oil Slick, Orange, Purple, Red, Root Beer, Royal Blue, Silver, Stealth Black |
| Weight | 372, 377g |
| Cleat Interface | HT |
| Defined Color | Black, Blue, Purple, Red, Silver |
| Pedal Body Material | Aluminum |
| Pedal Spindle | 9/16" |
| Pedal Type | Dual Sided Clipless |
| Spindle Material | Chromoly Steel |
Product Information
Product Information
Shipping & Returns
Shipping & Returns











HT Pedals T2-SX Clipless Platform Pedals CrMo
HT Pedals T2-SX Clipless Platform Pedals CrMo
- 2-sided clipless pedal ideal for BMX and gravity use
- SX features fixed front springs for unparalleled spring tension, eliminating unclipping under maximum load
- Small platform extruded and CNC machined aluminum body
- Sealed 686zz bearing and Igus bushing
- Adjustable cleat engage/release tension on each side
- 2 replaceable SP7 (M4x6mm) pins per side
- X1 & X2 cleats, replaceable pins and hardware included
- 68 x 84 x 17mm
| Model | T2-SX |
| Spindle | CrMo |
| Size | 9/16" |
| Body Material | Aluminum |
| Color | Black, Gold, Marine Blue, Oil Slick, Orange, Purple, Red, Root Beer, Royal Blue, Silver, Stealth Black |
| Weight | 372, 377g |
| Cleat Interface | HT |
| Defined Color | Black, Blue, Purple, Red, Silver |
| Pedal Body Material | Aluminum |
| Pedal Spindle | 9/16" |
| Pedal Type | Dual Sided Clipless |
| Spindle Material | Chromoly Steel |
Select Color
From $55.65
Original: $159.00
-65%HT Pedals T2-SX Clipless Platform Pedals CrMoā
$159.00
$55.65Product Information
Product Information
Shipping & Returns
Shipping & Returns
Description
- 2-sided clipless pedal ideal for BMX and gravity use
- SX features fixed front springs for unparalleled spring tension, eliminating unclipping under maximum load
- Small platform extruded and CNC machined aluminum body
- Sealed 686zz bearing and Igus bushing
- Adjustable cleat engage/release tension on each side
- 2 replaceable SP7 (M4x6mm) pins per side
- X1 & X2 cleats, replaceable pins and hardware included
- 68 x 84 x 17mm
| Model | T2-SX |
| Spindle | CrMo |
| Size | 9/16" |
| Body Material | Aluminum |
| Color | Black, Gold, Marine Blue, Oil Slick, Orange, Purple, Red, Root Beer, Royal Blue, Silver, Stealth Black |
| Weight | 372, 377g |
| Cleat Interface | HT |
| Defined Color | Black, Blue, Purple, Red, Silver |
| Pedal Body Material | Aluminum |
| Pedal Spindle | 9/16" |
| Pedal Type | Dual Sided Clipless |
| Spindle Material | Chromoly Steel |





















