🎉 Up to 70% Off Selected ItemsShop Sale
HT Pedals AE03T Evo+ Platform Pedals
- Evo+ series features ultra-thin body for improved ground clearance, reduced Q-factor and a lower center of gravity
- Extruded, CNC machined aluminum body with dual DU bushings and EVO bearings
- 10 replaceable pins per side
- Platform dimensions: 102x96x11mm
- Titanium spindles have a rider weight limit of 176 lbs.
| Model | AE03 Evo+, AE03T Evo+ |
| Spindle | CrMo, Titanium |
| Size | 9/16" |
| Body Material | Aluminum |
| Color | Black, Black/Gold, Gold, Orange, Purple, Red, Root Beer, Stealth Black |
| Weight | 308g, 352, 352g |
| Defined Color | Black, Orange |
| Pedal Body Material | Aluminum |
| Pedal Spindle | 9/16" |
| Pedal Type | Platform |
| Spindle Material | Chromoly Steel |
Product Information
Product Information
Shipping & Returns
Shipping & Returns








HT Pedals AE03T Evo+ Platform Pedals
HT Pedals AE03T Evo+ Platform Pedals
- Evo+ series features ultra-thin body for improved ground clearance, reduced Q-factor and a lower center of gravity
- Extruded, CNC machined aluminum body with dual DU bushings and EVO bearings
- 10 replaceable pins per side
- Platform dimensions: 102x96x11mm
- Titanium spindles have a rider weight limit of 176 lbs.
| Model | AE03 Evo+, AE03T Evo+ |
| Spindle | CrMo, Titanium |
| Size | 9/16" |
| Body Material | Aluminum |
| Color | Black, Black/Gold, Gold, Orange, Purple, Red, Root Beer, Stealth Black |
| Weight | 308g, 352, 352g |
| Defined Color | Black, Orange |
| Pedal Body Material | Aluminum |
| Pedal Spindle | 9/16" |
| Pedal Type | Platform |
| Spindle Material | Chromoly Steel |
Select Spindle
Select Color
From $49.00
Original: $140.00
-65%HT Pedals AE03T Evo+ Platform Pedals—
$140.00
$49.00Product Information
Product Information
Shipping & Returns
Shipping & Returns
Description
- Evo+ series features ultra-thin body for improved ground clearance, reduced Q-factor and a lower center of gravity
- Extruded, CNC machined aluminum body with dual DU bushings and EVO bearings
- 10 replaceable pins per side
- Platform dimensions: 102x96x11mm
- Titanium spindles have a rider weight limit of 176 lbs.
| Model | AE03 Evo+, AE03T Evo+ |
| Spindle | CrMo, Titanium |
| Size | 9/16" |
| Body Material | Aluminum |
| Color | Black, Black/Gold, Gold, Orange, Purple, Red, Root Beer, Stealth Black |
| Weight | 308g, 352, 352g |
| Defined Color | Black, Orange |
| Pedal Body Material | Aluminum |
| Pedal Spindle | 9/16" |
| Pedal Type | Platform |
| Spindle Material | Chromoly Steel |




















