Hope Carbon Handlebar (35.0)
- Larger diameters around the bends to significantly increase the strength of the bars profile
- Optimised laminate that has been designed to increase strength in high stress areas and enable removal of material from where it is not required to reduce weight
- Designed for use as an All Mountain bar, but in tests found that its strength surpasses many DH bars
- Designed, tested and manufactured in Barnoldswick, UK
| Model | Carbon Handlebar 20R, Carbon Handlebar 35R |
| Clamp Dia. | 35mm |
| Rise | 20, 20mm, 35mm |
| Width | 800, 800mm |
| Up/Back Sweep | 5/7 deg, 5/8 deg |
| Material | Carbon |
| Color | Black/Silver, Carbon, Chameleon |
| Weight | 225, 225g, 245g |
| Back Sweep (deg) | 7 |
| Upsweep | 5 |
| Bar Clamp Diameter (mm) | 35.0 |
| Defined Color | Carbon |
Product Information
Product Information
Shipping & Returns
Shipping & Returns

Hope Carbon Handlebar (35.0)
Hope Carbon Handlebar (35.0)
- Larger diameters around the bends to significantly increase the strength of the bars profile
- Optimised laminate that has been designed to increase strength in high stress areas and enable removal of material from where it is not required to reduce weight
- Designed for use as an All Mountain bar, but in tests found that its strength surpasses many DH bars
- Designed, tested and manufactured in Barnoldswick, UK
| Model | Carbon Handlebar 20R, Carbon Handlebar 35R |
| Clamp Dia. | 35mm |
| Rise | 20, 20mm, 35mm |
| Width | 800, 800mm |
| Up/Back Sweep | 5/7 deg, 5/8 deg |
| Material | Carbon |
| Color | Black/Silver, Carbon, Chameleon |
| Weight | 225, 225g, 245g |
| Back Sweep (deg) | 7 |
| Upsweep | 5 |
| Bar Clamp Diameter (mm) | 35.0 |
| Defined Color | Carbon |
Product Information
Product Information
Shipping & Returns
Shipping & Returns
Description
- Larger diameters around the bends to significantly increase the strength of the bars profile
- Optimised laminate that has been designed to increase strength in high stress areas and enable removal of material from where it is not required to reduce weight
- Designed for use as an All Mountain bar, but in tests found that its strength surpasses many DH bars
- Designed, tested and manufactured in Barnoldswick, UK
| Model | Carbon Handlebar 20R, Carbon Handlebar 35R |
| Clamp Dia. | 35mm |
| Rise | 20, 20mm, 35mm |
| Width | 800, 800mm |
| Up/Back Sweep | 5/7 deg, 5/8 deg |
| Material | Carbon |
| Color | Black/Silver, Carbon, Chameleon |
| Weight | 225, 225g, 245g |
| Back Sweep (deg) | 7 |
| Upsweep | 5 |
| Bar Clamp Diameter (mm) | 35.0 |
| Defined Color | Carbon |

















