e*thirteen Helix 12-Speed Race Cassette
- Work flawlessly with Shimano and SRAM (non-Transmission) 12sp shifters, regardless of different cog spacing and chain behavior
- Improved reliability of a steel and aluminum assembly
- Intergalactic PVD finishing is twice as durable as anodized models
- 9-50t offering provides a 556% range
- 9-52t offering provides a 578% range
- Special note for Hope hub owners: Hope XD drivers do not adhere to SRAM XD specification and require an additional shim. Shims can be acquired from E*thirteen
| Model | Helix Race |
| Freehub Type | XD |
| Speed | 12 |
| Range | 9-50, 9-52 |
| Cogs | 9, 9-11-13-15-17-20-23-27-31-36-43-52 |
| Color | Black, Bronze, Eggplant, Gray, Intergalactic, Naranja |
| Weight | 375g, 392, 392g |
| Cassette Body Type | SRAM XDR |
| Drivetrain Speeds | 12 |
| Designed for ebike | Yes |
| Defined Color | Silver |
Product Information
Product Information
Shipping & Returns
Shipping & Returns







e*thirteen Helix 12-Speed Race Cassette
e*thirteen Helix 12-Speed Race Cassette
- Work flawlessly with Shimano and SRAM (non-Transmission) 12sp shifters, regardless of different cog spacing and chain behavior
- Improved reliability of a steel and aluminum assembly
- Intergalactic PVD finishing is twice as durable as anodized models
- 9-50t offering provides a 556% range
- 9-52t offering provides a 578% range
- Special note for Hope hub owners: Hope XD drivers do not adhere to SRAM XD specification and require an additional shim. Shims can be acquired from E*thirteen
| Model | Helix Race |
| Freehub Type | XD |
| Speed | 12 |
| Range | 9-50, 9-52 |
| Cogs | 9, 9-11-13-15-17-20-23-27-31-36-43-52 |
| Color | Black, Bronze, Eggplant, Gray, Intergalactic, Naranja |
| Weight | 375g, 392, 392g |
| Cassette Body Type | SRAM XDR |
| Drivetrain Speeds | 12 |
| Designed for ebike | Yes |
| Defined Color | Silver |
Original: $329.95
-65%$329.95
$115.48Product Information
Product Information
Shipping & Returns
Shipping & Returns
Description
- Work flawlessly with Shimano and SRAM (non-Transmission) 12sp shifters, regardless of different cog spacing and chain behavior
- Improved reliability of a steel and aluminum assembly
- Intergalactic PVD finishing is twice as durable as anodized models
- 9-50t offering provides a 556% range
- 9-52t offering provides a 578% range
- Special note for Hope hub owners: Hope XD drivers do not adhere to SRAM XD specification and require an additional shim. Shims can be acquired from E*thirteen
| Model | Helix Race |
| Freehub Type | XD |
| Speed | 12 |
| Range | 9-50, 9-52 |
| Cogs | 9, 9-11-13-15-17-20-23-27-31-36-43-52 |
| Color | Black, Bronze, Eggplant, Gray, Intergalactic, Naranja |
| Weight | 375g, 392, 392g |
| Cassette Body Type | SRAM XDR |
| Drivetrain Speeds | 12 |
| Designed for ebike | Yes |
| Defined Color | Silver |



















