š Up to 70% Off Selected ItemsShop Sale
Crankbrothers Egg Beater 3 Pedals
XC/Trail pedal is minimal and lightweight with 4-sided entry for superior mud shedding.Premium internals: outboard Enduro cartridge bearing inboard igus II glide bearing and double seal system Cast steel body Chromoly spindle and Cast steel wings Brass cleats and plastic shims included The left pedal is indicated by a small grooved line around the threads of the spindle 5 year manufacturer's warranty
| Cleat Interface | Crankbrothers Brass |
| Color | Black, Electric Blue Spring, Red |
| Pedal Type | Dual Sided Clipless |
| Weight | 280 |
| Pedal Spindle | 9/16" |
| Pedal Body Material | Aluminum |
| Spindle Material | Chromoly, Chromoly Steel |
| Defined Color | Black, Blue, Red |
Product Information
Product Information
Shipping & Returns
Shipping & Returns



Crankbrothers Egg Beater 3 Pedals
Crankbrothers Egg Beater 3 Pedals
XC/Trail pedal is minimal and lightweight with 4-sided entry for superior mud shedding.Premium internals: outboard Enduro cartridge bearing inboard igus II glide bearing and double seal system Cast steel body Chromoly spindle and Cast steel wings Brass cleats and plastic shims included The left pedal is indicated by a small grooved line around the threads of the spindle 5 year manufacturer's warranty
| Cleat Interface | Crankbrothers Brass |
| Color | Black, Electric Blue Spring, Red |
| Pedal Type | Dual Sided Clipless |
| Weight | 280 |
| Pedal Spindle | 9/16" |
| Pedal Body Material | Aluminum |
| Spindle Material | Chromoly, Chromoly Steel |
| Defined Color | Black, Blue, Red |
Select Color
From $56.00
Original: $159.99
-65%Crankbrothers Egg Beater 3 Pedalsā
$159.99
$56.00Product Information
Product Information
Shipping & Returns
Shipping & Returns
Description
XC/Trail pedal is minimal and lightweight with 4-sided entry for superior mud shedding.Premium internals: outboard Enduro cartridge bearing inboard igus II glide bearing and double seal system Cast steel body Chromoly spindle and Cast steel wings Brass cleats and plastic shims included The left pedal is indicated by a small grooved line around the threads of the spindle 5 year manufacturer's warranty
| Cleat Interface | Crankbrothers Brass |
| Color | Black, Electric Blue Spring, Red |
| Pedal Type | Dual Sided Clipless |
| Weight | 280 |
| Pedal Spindle | 9/16" |
| Pedal Body Material | Aluminum |
| Spindle Material | Chromoly, Chromoly Steel |
| Defined Color | Black, Blue, Red |





















