š Up to 70% Off Selected ItemsShop Sale
Crankbrothers Candy 2 Pedals
Small platform pedal with 4-sided entry for superior mud shedding. The Candy 2 is an extremely versatile pedal that excels at CX XC Trail and All-Mountain ridingPremium internals: outboard Enduro cartridge bearing inboard igus II glide bearing and double seal system Aluminum body Chromoly spindle and Stamped Steel wings Brass cleats and plastic shims included The left pedal is indicated by a small grooved line around the threads of the spindle 5 year manufacturer's warranty
| Cleat Interface | Crankbrothers Brass |
| Color | Gray, Red |
| Pedal Type | Dual Sided Clipless |
| Weight | 327 |
| Pedal Spindle | 9/16" |
| Pedal Body Material | Aluminum |
| Spindle Material | Chromoly |
| Defined Color | Gray, Red |
| keyword search | Suggested Order |
Product Information
Product Information
Shipping & Returns
Shipping & Returns


Crankbrothers Candy 2 Pedals
Crankbrothers Candy 2 Pedals
Small platform pedal with 4-sided entry for superior mud shedding. The Candy 2 is an extremely versatile pedal that excels at CX XC Trail and All-Mountain ridingPremium internals: outboard Enduro cartridge bearing inboard igus II glide bearing and double seal system Aluminum body Chromoly spindle and Stamped Steel wings Brass cleats and plastic shims included The left pedal is indicated by a small grooved line around the threads of the spindle 5 year manufacturer's warranty
| Cleat Interface | Crankbrothers Brass |
| Color | Gray, Red |
| Pedal Type | Dual Sided Clipless |
| Weight | 327 |
| Pedal Spindle | 9/16" |
| Pedal Body Material | Aluminum |
| Spindle Material | Chromoly |
| Defined Color | Gray, Red |
| keyword search | Suggested Order |
Select Color
From $38.50
Original: $109.99
-65%Crankbrothers Candy 2 Pedalsā
$109.99
$38.50Product Information
Product Information
Shipping & Returns
Shipping & Returns
Description
Small platform pedal with 4-sided entry for superior mud shedding. The Candy 2 is an extremely versatile pedal that excels at CX XC Trail and All-Mountain ridingPremium internals: outboard Enduro cartridge bearing inboard igus II glide bearing and double seal system Aluminum body Chromoly spindle and Stamped Steel wings Brass cleats and plastic shims included The left pedal is indicated by a small grooved line around the threads of the spindle 5 year manufacturer's warranty
| Cleat Interface | Crankbrothers Brass |
| Color | Gray, Red |
| Pedal Type | Dual Sided Clipless |
| Weight | 327 |
| Pedal Spindle | 9/16" |
| Pedal Body Material | Aluminum |
| Spindle Material | Chromoly |
| Defined Color | Gray, Red |
| keyword search | Suggested Order |





















