Cervelo Ăspero Apex 1
MULTIPLE CONFIGURATIONS
- We designed Aspero with clearance for up to 700c x 40mm tires or 650b x 49mm tires. Of course, there are variablesârim width, tire casing, and tread depthâwhich will affect final clearance. We always recommend 4mm of clearance between the tire and frame.
TWO-POSITION ADJUSTMENT
- Trail (front-wheel response to rider input) is the most critical factor in high-velocity handling. Flipping the two-position "Trail Mixer" to compensate for the difference in circumference between a 650b and 700c tire maintains consistent handling by maintaining consistent trail figures.
BALANCED HANDLING
- Stiffness and handling work together to ensure the bike tracks predictably and responds immediately to critical pedal and bracing inputs.
| Frame | Cervélo All-Carbon, Tapered Aspero Fork |
| Axles | Cervélo Aero Thru-Axles, 12x100/142 |
| Bottom Bracket | JY BBright, for GXP spindle |
| Crankset | SRAM Apex 1, 40T, 24mm spindle |
| Rear Derailleur | SRAM Apex 1 Long Cage, 11 speed |
| Cassette/Freewheel | SRAM PG 1130, 11-42, 11 Speed |
| Chain | SRAM PC-1110, 11 speed |
| Brakes | SRAM Apex |
| Handlebars | Zipp Service Course 70 XPLR Alloy, 31.8mm clamp, 5 degree flare, 11 degree outsweep |
| Stem | Cervélo Alloy |
| Headset | FSA IS2 1-1/8 x 1-1/2 |
| Seatpost | Cervélo Alloy 27.2 15mm Offset |
| Pedals | Sold separately |
| Saddle | Cervélo Saddle |
No geometry content available.
Product Information
Product Information
Shipping & Returns
Shipping & Returns

Cervelo Ăspero Apex 1
Cervelo Ăspero Apex 1
MULTIPLE CONFIGURATIONS
- We designed Aspero with clearance for up to 700c x 40mm tires or 650b x 49mm tires. Of course, there are variablesârim width, tire casing, and tread depthâwhich will affect final clearance. We always recommend 4mm of clearance between the tire and frame.
TWO-POSITION ADJUSTMENT
- Trail (front-wheel response to rider input) is the most critical factor in high-velocity handling. Flipping the two-position "Trail Mixer" to compensate for the difference in circumference between a 650b and 700c tire maintains consistent handling by maintaining consistent trail figures.
BALANCED HANDLING
- Stiffness and handling work together to ensure the bike tracks predictably and responds immediately to critical pedal and bracing inputs.
| Frame | Cervélo All-Carbon, Tapered Aspero Fork |
| Axles | Cervélo Aero Thru-Axles, 12x100/142 |
| Bottom Bracket | JY BBright, for GXP spindle |
| Crankset | SRAM Apex 1, 40T, 24mm spindle |
| Rear Derailleur | SRAM Apex 1 Long Cage, 11 speed |
| Cassette/Freewheel | SRAM PG 1130, 11-42, 11 Speed |
| Chain | SRAM PC-1110, 11 speed |
| Brakes | SRAM Apex |
| Handlebars | Zipp Service Course 70 XPLR Alloy, 31.8mm clamp, 5 degree flare, 11 degree outsweep |
| Stem | Cervélo Alloy |
| Headset | FSA IS2 1-1/8 x 1-1/2 |
| Seatpost | Cervélo Alloy 27.2 15mm Offset |
| Pedals | Sold separately |
| Saddle | Cervélo Saddle |
No geometry content available.
Original: $2,479.99
-65%$2,479.99
$868.00Product Information
Product Information
Shipping & Returns
Shipping & Returns
Description
MULTIPLE CONFIGURATIONS
- We designed Aspero with clearance for up to 700c x 40mm tires or 650b x 49mm tires. Of course, there are variablesârim width, tire casing, and tread depthâwhich will affect final clearance. We always recommend 4mm of clearance between the tire and frame.
TWO-POSITION ADJUSTMENT
- Trail (front-wheel response to rider input) is the most critical factor in high-velocity handling. Flipping the two-position "Trail Mixer" to compensate for the difference in circumference between a 650b and 700c tire maintains consistent handling by maintaining consistent trail figures.
BALANCED HANDLING
- Stiffness and handling work together to ensure the bike tracks predictably and responds immediately to critical pedal and bracing inputs.
| Frame | Cervélo All-Carbon, Tapered Aspero Fork |
| Axles | Cervélo Aero Thru-Axles, 12x100/142 |
| Bottom Bracket | JY BBright, for GXP spindle |
| Crankset | SRAM Apex 1, 40T, 24mm spindle |
| Rear Derailleur | SRAM Apex 1 Long Cage, 11 speed |
| Cassette/Freewheel | SRAM PG 1130, 11-42, 11 Speed |
| Chain | SRAM PC-1110, 11 speed |
| Brakes | SRAM Apex |
| Handlebars | Zipp Service Course 70 XPLR Alloy, 31.8mm clamp, 5 degree flare, 11 degree outsweep |
| Stem | Cervélo Alloy |
| Headset | FSA IS2 1-1/8 x 1-1/2 |
| Seatpost | Cervélo Alloy 27.2 15mm Offset |
| Pedals | Sold separately |
| Saddle | Cervélo Saddle |
No geometry content available.












