absoluteBLACK Oval Narrow-Wide Direct Mount Chainring - 34t, Boost, Gold
- Oval rings help the rider to spin smoother and more efficiently
- Example: 32t is equivalent to 30t at dead spot and 34t at the power zone
- Fits Race Face cranks with the Cinch system and provides 3mm offset for Boost spaced bikes
- Narrow-wide tooth profile keeps the chain snug, allowing you to leave the chain guide behind
- Not for Shimano 12spd Hyperglide+ chain
- Designed in UK, manufactured in Poland
| Model | Oval Cinch DM |
| Ring Type | Single (Anti-Chain Drop) |
| Mount | Cinch DM 3mm Offset |
| Teeth | 26, 30, 32, 34 |
| Oval/Round | Oval |
| Color | Black, Gold, Red |
| Tooth Count | 28, 32, 34 |
| Round or Oval | Oval |
| Offset | 3, 6 |
| Material | Aluminum |
| Defined Color | Black, Gold, Green, Red |
| Direct Mount Type | Direct Mount CINCH |
Product Information
Product Information
Shipping & Returns
Shipping & Returns







absoluteBLACK Oval Narrow-Wide Direct Mount Chainring - 34t, Boost, Gold
absoluteBLACK Oval Narrow-Wide Direct Mount Chainring - 34t, Boost, Gold
- Oval rings help the rider to spin smoother and more efficiently
- Example: 32t is equivalent to 30t at dead spot and 34t at the power zone
- Fits Race Face cranks with the Cinch system and provides 3mm offset for Boost spaced bikes
- Narrow-wide tooth profile keeps the chain snug, allowing you to leave the chain guide behind
- Not for Shimano 12spd Hyperglide+ chain
- Designed in UK, manufactured in Poland
| Model | Oval Cinch DM |
| Ring Type | Single (Anti-Chain Drop) |
| Mount | Cinch DM 3mm Offset |
| Teeth | 26, 30, 32, 34 |
| Oval/Round | Oval |
| Color | Black, Gold, Red |
| Tooth Count | 28, 32, 34 |
| Round or Oval | Oval |
| Offset | 3, 6 |
| Material | Aluminum |
| Defined Color | Black, Gold, Green, Red |
| Direct Mount Type | Direct Mount CINCH |
Original: $89.95
-65%$89.95
$31.48Product Information
Product Information
Shipping & Returns
Shipping & Returns
Description
- Oval rings help the rider to spin smoother and more efficiently
- Example: 32t is equivalent to 30t at dead spot and 34t at the power zone
- Fits Race Face cranks with the Cinch system and provides 3mm offset for Boost spaced bikes
- Narrow-wide tooth profile keeps the chain snug, allowing you to leave the chain guide behind
- Not for Shimano 12spd Hyperglide+ chain
- Designed in UK, manufactured in Poland
| Model | Oval Cinch DM |
| Ring Type | Single (Anti-Chain Drop) |
| Mount | Cinch DM 3mm Offset |
| Teeth | 26, 30, 32, 34 |
| Oval/Round | Oval |
| Color | Black, Gold, Red |
| Tooth Count | 28, 32, 34 |
| Round or Oval | Oval |
| Offset | 3, 6 |
| Material | Aluminum |
| Defined Color | Black, Gold, Green, Red |
| Direct Mount Type | Direct Mount CINCH |













