absoluteBLACK Oval CINCH Direct Mount Boost HG+ Chainring - Black
- Works ONLY with Shimano 12 speed CN-M9100, 8100 & 7100 chains
- Oval rings help the rider to spin smoother and more efficiently
- Example: 32t is equivalent to 30t at dead spot and 34t at the power zone
- Fits Race Face cranks with the Cinch system and provides 3mm offset for Boost spaced bikes
- Narrow-wide tooth profile keeps the chain snug, allowing you to leave the chain guide behind
- Designed in UK, manufactured in Poland
| Model | Oval Cinch DM |
| Ring Type | HG+ (Anti-Chain Drop) |
| Mount | Cinch DM 3mm Offset |
| Teeth | 30, 32 |
| Oval/Round | Oval |
| Color | Black |
| Tooth Count | 34 |
| Round or Oval | Oval |
| Offset | 3 |
| Material | Aluminum |
| Defined Color | Black |
| Direct Mount Type | Direct Mount CINCH |
Product Information
Product Information
Shipping & Returns
Shipping & Returns

absoluteBLACK Oval CINCH Direct Mount Boost HG+ Chainring - Black
absoluteBLACK Oval CINCH Direct Mount Boost HG+ Chainring - Black
- Works ONLY with Shimano 12 speed CN-M9100, 8100 & 7100 chains
- Oval rings help the rider to spin smoother and more efficiently
- Example: 32t is equivalent to 30t at dead spot and 34t at the power zone
- Fits Race Face cranks with the Cinch system and provides 3mm offset for Boost spaced bikes
- Narrow-wide tooth profile keeps the chain snug, allowing you to leave the chain guide behind
- Designed in UK, manufactured in Poland
| Model | Oval Cinch DM |
| Ring Type | HG+ (Anti-Chain Drop) |
| Mount | Cinch DM 3mm Offset |
| Teeth | 30, 32 |
| Oval/Round | Oval |
| Color | Black |
| Tooth Count | 34 |
| Round or Oval | Oval |
| Offset | 3 |
| Material | Aluminum |
| Defined Color | Black |
| Direct Mount Type | Direct Mount CINCH |
Original: $94.95
-65%$94.95
$33.23Product Information
Product Information
Shipping & Returns
Shipping & Returns
Description
- Works ONLY with Shimano 12 speed CN-M9100, 8100 & 7100 chains
- Oval rings help the rider to spin smoother and more efficiently
- Example: 32t is equivalent to 30t at dead spot and 34t at the power zone
- Fits Race Face cranks with the Cinch system and provides 3mm offset for Boost spaced bikes
- Narrow-wide tooth profile keeps the chain snug, allowing you to leave the chain guide behind
- Designed in UK, manufactured in Poland
| Model | Oval Cinch DM |
| Ring Type | HG+ (Anti-Chain Drop) |
| Mount | Cinch DM 3mm Offset |
| Teeth | 30, 32 |
| Oval/Round | Oval |
| Color | Black |
| Tooth Count | 34 |
| Round or Oval | Oval |
| Offset | 3 |
| Material | Aluminum |
| Defined Color | Black |
| Direct Mount Type | Direct Mount CINCH |













